Synod 2021 - 2023

Jest już dostępny dokument, który podsumowuje syntezy krajowe przesłane przez 112 na 114 episkopatów. Warto zapoznać się z tym dokumentem i sprawdzić sprawdzić co z tego co my przekazaliśmy z naszej syntezie parafialej zostało ostatecznie usłyszane w Watykanie. Zachęcamy do zapoznania się z tym dokumentem:

W dniu 25.08.2022r. opublikowana została synteza krajowa podsumowujące etap diecezjalny Synodu o synodalności w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z tym dokumentem:

Zapraszamy do zapoznania się z syntezą synodalną przygotowaną przez Sekretariat Synodu Archidiecezji Wrocławskiej (w wielu kwestiach zdanie wyrażone podczas naszego synodu parafialnego pokryło się z doświadczeniem innych parafii). Warto zobaczyć jaki obraz Kościoła wyłania się z przeprowadzonych spotkań synodalnych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Synodu parafialnego, który zakończył się w ostatni poniedziałek (7.03). W spotkaniach regularnie brały udział 64 osoby gotowe do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat Kościoła i Parafii, zatroskanych o dobro duchowe wiernych. Dziękujemy wspólnotom Husaria Maryi i Syjon za zaangażowanie w przygotowanie Synodu, jak również wszystkim moderatorom grup. W czasie ostatniego spotkania został nagrany krótki film, który zostanie przesłany do Księdza Arcybiskupa Metropolity oraz do Papieża Franciszka.

Ostateczna treść syntezy parafialnej przekazanej do Sekretariatu Synodu:

Co dalej z Synodem w naszej parafii?
  1. Wierzymy, że teraz jest czas, aby osoby zaangażowane w Synod, jak również te które nie uczestniczyły w spotkaniach synodalnych, ale mających w sercu troskę o naszą parafię, zapoznały się z przygotowanym dokumentem syntezy parafialnej (wersja papierowa dostępna na stoliku z prasą katolicką). W tym dokumencie znajdują się propozycje dla wszystkich parafian (wiernych, liderów wspólnot, sióstr, księży wikariuszy, księdza Proboszcza). Każdy więc może znaleźć w nim inspirację, która może pomóc w budowaniu własnej wiary ale również będzie służyć umacnianiu i budowaniu naszej parafii. I w rezultacie, każdy z nas, już od dzisiaj, może przystąpić do działania :-)

  2. Za ok 6 miesięcy chcemy zorganizować spotkanie na którym każdy chętny mógłby podzielić się owocami Synodu i podjętych w jego efekcie działań: Co uważam za wartościowe? Co udało mi się wdrożyć? Nad czym chciałbym jeszcze pracować? Czyli każdy oceniałby swój wkład w realizację synodalnych sugestii.

  3. Za 12 miesięcy planujemy powtórzyć spotkania synodalne (do ustalenia ilość spotkań, forma, pytania). Chcemy rozwijać praktykę spotkania się i dzielenia się swoimi marzeniami i obawami dotyczącymi naszej parafii.